O SNĚHURCE
Byla jednou jedna Sněhurka a sedm trpaslíků. Trpaslíci pracovali celý den pilně v lese a Sněhurka chodila do školy. Jednou probírali ve škole aritmetický průměr, ale Sněhurka nedávala pozor, protože se neustále bavila s vílou Amálkou. Za domácí úkol Sněhurka dostala: Změř doma všechny trpaslíky a vypočti průměrnou výšku trpaslíka. Jediné, co Sněhurka zvládla, bylo změřit trpaslíky. Dál už si nevěděla rady. Baba Jaga jí nabízela všelijaké lektvary, ale příklad také neuměla vyřešit. Představ si, že jsi krásný princ, a zkus Sněhurku vysvobodit od matematického příkladu tím, že to za ni vypočteš.

Jméno trpaslíka Výška
Štístko
110 cm
Kýchal 115 cm
Prófa 120 cm
Rýpal
112 cm
Bručoun 109 cm
Stydlín 117 cm
Šmudla
108 cm


(řešení: Průměrná výška trpaslíka je 113 cm)

O ČERVENÉ KARKULCE
Byla jednou jedna Karkulka, ale teď už ani nevím, zdali podle čepečku, sukničky či střevíčků jí říkali červená. Jednou přišel Karkulce telegram: MARODIM.STOP.UPEC BABOVKU A PRIJD.STOP.BABICKA.STOP. Karkulka tedy upekla bábovku, dala ji do košíčku a pospíchala přes les k babičce. Uprostřed cesty ji potkal vlk a hned se začal vyptávat, co to Karkulka nese a kam. Vlk dostal odpověď, ale i chuť na bábovku. "Vlku," pravila Karkulka, "já ti řeknu, co všechno jsem do bábovky dala, když správně vypočteš, kolik bábovka váží, můžeš ji sníst." I to se vlkovi zalíbilo a Karkulka předčítala recept: 50 dkg mouky, 10 dkg cukru, 10 dkg tuku, 2 žloutky (7 dkg dohromady), 3 dkg droždí, 0,5 dkg soli a 1/4 litru mléka (25 dkg). Než to vlk sečetl, byla Karkulka pryč. Děti, kolik vlastně ta bábovka vážila?
(řešení: 105,5 dkg = 1,055 kg)

BABA JAGA A LÉTAJÍCÍ KOŠTĚ
Každá správná čarodějnice má domeček na kuří nožce a létající koště. I Baba Jaga v naší pohádce vlastnila takové košťátko. Byl to však starý typ a baba s ním vlastně létala načerno, protože stroj měl propadlý techničák. Uznáte sami, že 250 let se na létající technice musí nějak projevit. Spotřebu mělo koště vysokou - 50 litrů nafty na 100 km, zato rychlost mělo nízkou - 60 km/h. Blížil se velký slet čarodějnic, a Baba Jaga se rozhodla, že si koupí nové koště, aby ji kolegyně čarodějnice nepomluvily, že nekráčí s dobou. Koupila si koště SMETAKUS DE LUXE, nejmodernější typ. Koště mělo dokonce katalyzátor a motor pracoval na bezolovnatý benzín. Spotřeba byla nízká - 2,5 litru na 100 km a rychlost tentokrát vysoká - 350 km/h. Chtěli byste se na něm proletět? To musíte nejdříve vypočítat, kolikrát se snížila spotřeba stroje a o kolik se zvýšila jeho rychlost.
(řešení: 20 krát menší spotřeba, o 290 km/h větší rychlost)

O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCE
Bylo nebylo, slunce na svět svítilo. Ale jen do té doby, než se Růženka píchla o trn do prstu a usnula navěky. Princ z nedalekého království se dověděl tuto zprávu z televize a hned pospíchal Růženku vysvobodit. Jaké bylo jeho zklamání, když políbil princeznu Růženku a ona se neprobudila. Šel tedy pro radu k babě Vševědce. Baba byla mazaná a navíc měla ráda matematiku, proto dala princi příklady. "Když je správně vypočteš a výsledky podle přiložené tabulky rozšifruješ, dostaneš kouzelnou odklínací formuli. Když Růženku políbíš a tuto formuli řekneš, princezna se probudí a stane se tvou ženou." Princi nic jiného nezbývalo, než vypočítat příklady. Děti, jak zněla zaklínací formule?

8 . 2 = (2 + 3) . 5 = 3 . 7 =
24 : 2 = 2 . 3 + 1 =
3 . 3 . 3 =
31 - 16 =
99 : 3 =
19 + 7 =
0 + 6 =
91 : 7 =
26 - 9 =
4 . 3 =

7 + 7 =


3 . 3 . 2 =

Šifrovací tabulka
A = 1 F = 8 L = 15 Ř = 22 W = 29
B = 2 G = 9 M = 16 S = 23 X = 30
C = 3 H = 10 N = 17 Š = 24 Y = 31
Č = 4 CH = 11 O = 18 T = 25 Z = 32
D = 5 I = 12 P = 19 U = 26 Ž = 33
E = 6 J = 13 Q = 20 Ů = 27
Ě = 7 K = 14 R = 21 V = 28

(řešení: Miluji tě, Růženko)

O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE
Děti, také vám vyprávěli pohádku "O perníkové chaloupce"? Asi ano. Musím vám ale prozradit, že zaručeně špatně. Jeníček s Mařenkou sice loupali perníček, ale bába s dědkem je nechytli proto, aby si je vykrmili, ale proto, aby napravili spáchanou škodu na perníkové střešní krytině. Samozřejmě, že děti s sebou neměly žádné peníze, aby vzniklou škodu zaplatily. Chodily tedy každý den sbírat lesní plody, ty potom prodaly a za získané peníze koupily perníkové střešní tašky. Tady by mohla pohádka skončit, ale to by nebyla pohádkou matematickou. Jeníček s Mařenkou si totiž museli vypočítat, kolik tašek musí koupit. Celkem oloupali 1,35 m2 perníkové střechy. Jedna taška měla obsah 300 cm2. I vy můžete spočítat, kolik voňavých, sladkých perníčků museli Jeníček s Mařenkou koupit.
(řešení: Celkem 45 tašek)

O BURZONI ZE SPOŘILOVA
Bylo-nebylo jedno království - Spořilov se jmenovalo. Žil-byl v tomto království princ Burzoň. V celém království byste marně hledali nějaké chudé lidi. Princ totiž uměl vládnout nejen království ale i burze, a tak svým poddaným zajistil blahobyt obchodováním s královskými akciemi na Wall Street. Nadešel čas, aby se princ poohlédl po nevěstě. Dal tedy vyhlásit, že princezny z okolních i dalekých království mu mohou zaslat portrétní fotografie a výpis z královských bankovních účtů. Nabídek mu přišlo hodně. Princ Burzoň všechny vyhodnotil a nakonec mu zbyly dvě nejlepší nabídky, u kterých se nemohl rozhodnout. Obě princezny byly hezké, obě měly stejně tučná konta. Pomozte princi rozhodnout, která z královských bank nabízí větší úrok. U banky princezny Boženky z každých uložených 200,- Kč dostanete 30,- Kč. V bance princezny Blaženky z každých 300,- Kč obdržíte 42,- Kč. Ožení se princ s Boženkou nebo Blaženkou?
(řešení: S Boženkou - Boženka úrok 15%, Blaženka úrok 14%)

LIMONÁDOVÝ JOE
"To je on, mého srdce šampion!" zvolala arizonská pěnice Loo. Ve dveřích saloonu se objevil Limonádový Joe. Perfektně padnoucí bílé oblečení a dva nablýskané kolty proklatě nízko u pasu. Padouch Dag Badman, majitel podniku, se otočil na barové stoličce, vyfoukl mohutnou dávku doutníkového kouře a řekl: "Co si přeješ, cizinče?" "Jdu ti oznámit, že si vedle tvého páchnoucí saloonu otevřu bar, kde budu nalévat Kolaloku - nealkoholický nápoj, který vyrábí firma Kolaloka a syn." "Já už myslel, že s tebou přichází zákon", odvětil Dag Badman. "Ano, se mnou přichází ekonomický zákon Dagu Badmane, ty smradlavý skunku," nato Limonádový Joe. "Ať rozhodnou tržby, kdo z nás je lepší barman a obchodník!" Úkol přesně pro vás, milé děti. Limonádový Joe prodal denně 550 limonád Kolaloka po 1,5 dolaru, Dag Badman zase 125 whisek po 6,5 dolaru. Kdo měl větší tržbu? A ať už to dopadne jakkoli, pamatuj: "Chceš-li sílu a přesnou mušku míti, musíš Kolaloku píti."
(řešení: Limonádový Joe - 825 dolarů, Dag Badman - 812,5 dolarů)

O POPELCE
Žily jednou tři sestry, rodiče už neměly, samy si hospodařily. Tedy lépe řečeno - hospodařila Popelka. Amina s Adlinou chodily přes den nakupovat do butiků a večer po diskotékách. Jednou přišly pozdě v noci z diskotéky a pořád mluvily o Patrikovi, synovi místního milionáře, že pořádá na své osmnácté narozeniny mejdan. Nabízely Popelce, aby tam šla s nimi, a hrozně se u toho chichotaly. Popelka byla sice špinavá, ušmudlaná, v nehezkých otrhaných šatech, ale jinak byla stokrát hezčí a chytřejší než její sestry. Peníze neměla, ale nebyla líná přiložit ruku k dílu. Proto se rozhodla, že bude sbírat starý papír. Za vydělané peníze si koupí šaty, šminky, boty a určitě jí ještě něco zbyde. A to je právě váš úkol: vypočítat, kolik zbylo Popelce po nákupu šatů (1200,- Kč), bot (950,- Kč) a líčidel (280,- Kč). Sebrala celkem 780 kilogramů papíru, ve sběrně platí 3,50 Kč za kilogram. Asi vás bude zajímat, jak to dopadlo. Samozřejmě dobře, mladík Patrik se zamiloval do Popelky a po peripetiích se střevíčkem si pro ní přijel na motorce Harley Davison.
(řešení: Na útraty jí ještě zbylo 300,- Kč)

VINNETOU
Byl takový normální horký letní středoamerický den. Vinnetou odjel někam do prérie a jeho žena Rybana připravovala něco indiánského k obědu. Když tu najednou - kde se vzal, tu se vzal - přijel kovboj Empty Head (prázdná hlava) a Rybanu unesl. Vše se seběhlo rychle, ale přesto to viděl malý indiánský hošík, který hned vyběhl do nedaleké vesnice, vzdálené asi 2 míle. Běžel rychlostí co míle to 8 minut. V té vesnici bydlel známý Old Shatterhand - přítel Vinnetoua. Jakmile hošík (myslím, že se jmenoval Rychlonožka) vypověděl, co se stalo, Old Shatterhand vsedl na koně a vyrazil do prérie, aby našel Vinnetoua. Ujel asi 6 mil při rychlosti svého koně míli za 1,5 minuty, když ho potkal. Spolu se hned vydali na osmimílovou zběsile rychlou jízdu za kovbojem Empty Headem. Jednu míli zvládli za 1,2 minuty. Rybanu osvobodili, kovboj dostal co proto. Na vás už jenom je, abyste vypočetli, jak dlouho tato záchranná akce na osvobození Rybany trvala.
(řešení: Hošík - 16 min, Old Shatterhand - 9 min, s Vinnetouem - 9,6 min = celkem 34,6 min)

KŮZLÁTKA A VLK
Měla koza sedm kůzlat. A že to byla koza s rohama a maturitou, učila svá děťátka nejen jeteloznalství, ale i matematiku. Jednou musela stará koza odejít do města. Neodešla snad ještě ani na kraj lesa a už tu byl vlk. "Kůzlátka, otevřete vrátka, to jsem já, vaše maminka," žadonil vlk. "I my dobře víme, že jsi vlk a že nás chceš sežrat," odvětila kůzlátka. "Ale budiž, když neuhodneme číslo, které si ty, vlku, budeš myslet, otevřeme vrátka. Uhodneme-li však, neotevřeme." Vlk na jejich návrh přistoupil, protože byl hloupý. "Už si myslím číslo," řekl vlk. "Dobrá," pravilo první kůzle, "přičti k němu pět." "A výsledek násob dvěma," pravilo druhé kůzle. Třetí kůzle chtělo, aby od výsledku odečetl šest, čtvrté kůzlátko, aby výsledek dělil třemi. Páté chtělo přičíst patnáct, šesté násobit čtyřmi a poslední sedmé kůzlátko řeklo: "Teď už jenom odečti patnáct a řekni nám výsledek." Vlkovi dalo počítání řetězce zabrat, ale nakonec vyhrkl výsledek: "Šedesát devět." Kůzlátka po chvilce přemýšlení řekla vlkovi číslo, které si původně myslel. Vlk zavrčel, bouchl vrátky, stáhl ocas a běží zpátky. Děti, jaké to bylo číslo?
(řešení: Postupujeme opačným směrem, vlkovo číslo bylo sedm)


Kontakt

Marek Veselý

Oblíbené odkazy