ZPRÁVY Z POHÁDKOVÉHO SVĚTA
Tiskový mluvčí PoMiSEP PK - tedy Pohádkového ministerstvo pro správu a evidenci pohádek pohádkového království potvrdil novinářům, že v důsledku špatného finančního ohodnocení horníčků - trpaslíčků nedosahuje ani součet sedmi trpasličích platů nově uzákoněného životního minima. Sněhurka, která byla doposud dívkou v domácnosti, se proto rozhodla nastoupit do zaměstnání. Přijala atraktivní místo na zámku, které jí kromě otráveného jablka nabídla zlá, ošklivá, ale jinak zazobaná královna. Sněhurka leští ironem zrcadla v celém zámku. V ryze bulvárním plátku "Kravské kravály - zprávy z pohádek a okolí" se objevila senzační zpráva o náhlém a ničím nevysvětleném usnutí šlechty i poddaných v růžovém království. Na místo se dostavil i A.C.Clark, který zde luští záhadu našeho i jiných světů. Díky spícímu království zmrzly i jejich bankovní účty. Okolní princové jsou proto zděšeni neustálým poklesem klausova burzovního indexu. Na závěr se vás, milé děti, zeptám jakou jsem za tyto zprávy dostal odměnu, když jsem obdržel 20 zlatých a půl své odměny. Kolik zlatých to je?
(Řešení: Dostal jsem 40 zlatých.)

POHÁDKA KUCHAŘSKÁ
Představte si, děti, že v jednom království byly hned dvě královny. Pravda, jedna z nich vládla žezlem celému království a ta druhá vládla vařečkou. Byla to totiž hlavní kuchtička jménem Karlička a byla opravdovou královnou zámecké kuchyně. Kromě spousty kuchařských úspěchů měla i spoustu nápadníků. To víte, každý chtěl takovou šikovnou kuchařku za manželku. Inu, ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Karlička však nevěděla, jak si mezi takovým množstvím svatby chtivých mládenců vybrat. Radu jí dala sama královna, která byla velice moudrou panovnicí. Karlička měla zadat všem adeptům na budoucího manžela kuchařsko-matematickou úlohu. Poslyšte i vy recept pro čtyři osoby na holoubata v nádivce: 2 holoubata, 8 dag másla, 4 žloutky, 12 dag strouhanky, 1 dl mléka, ze 4 bílků sníh a trochu soli. Úkolem nebylo jídlo připravit, ale přepsat recept pro šest osob. Jediný, kdo správně úlohu vyřešil, byl kuchtík Frantík. Ten se stal mužem kuchtičky Karličky. Žili spolu šťastně a jestli neumřeli, žijí a vaří spolu dodnes. A co vy, děti, měly byste také u kuchtičky Karličky šanci?
(Řešení: 3 holoubata, 12 dag másla, 6 žloutků, 18 dag strouhanky, 1,5 dl mléka, z 6 bílků sníh a trochu víc soli.)

POHÁDKA PEKELNÁ
Možná, že jste si také při řešení nějaké matematické úlohy povzdechli: "Aby to čert spral!" A že ti matematici vymýšlejí samé čertoviny. Nebo jste také mohli poslat autora příkladu "ke všem čertům". A přesně tam se dnes podíváme. Kam? No, do horoucích pekel. To proto, abyste se přesvědčili, že ti čerti to nemají zas tak jednoduché. Kdokoli totiž může na zemi říci: "Aby tě čert vzal!" a to potom musí rohatá služba ze zdola z peklíčka a teplíčka nahoru po schodech. A že jich není málo, nahoru jich vede přesně 180. Vážně, já to počítal. Každý z těch schodů je 20 centimetrů vysoký a službu konající čert je musí denně patnáctkrát vyjít nahoru. Tam otevře pekelnou bránu, vpustí hříšníka dovnitř a zase ty schody sejde dolů. To je ale nějakých kilometrů za týden! Žádné volno, žádná sobota, či neděle - pracuje se hezky celých sedm dní. Tak už "u všech rohatých" vypočtěte, milí raráškové - teda, promiňte, vlastně milé děti, kolik kilometrů musí pekelný vrátný po schodech za týden nachodit. A buďte pamětliví mých slov: "Co jednou peklo schvátí, už ani po těch čertovských schodech nenavrátí."
(Řešení: Vrátný ujde týdně 7,56 km.)

POHÁDKA INTERNETOVÁ
Každý den usedala zlá královna před zrcadlo, aby se dozvěděla, jestli je v království nejkrásnější. Zrcadlo jí to sice potvrdilo, ale protože byla královna nedůvěřivá a zároveň, jak se říká, kráčela s dobou, pořídila si počítač s Internetem. Celá netrpělivá k němu zasedla a napsala: "Jsem královna Zdoběna, vdala jsem se bez věna, krása mě však zdobí, Internet mne nerozzlobí, když potvrdí mi hnedka, že nejhezčí jsem teďka." Na obrazovce se téměř okamžitě objevila odpověď: "Spojení hned navážu a výsledek ti ukážu. Nedělej ze mě Kubu, máš sice hezkou hubu, Sněhurka dává ale, tvé rádoby kráse vale." Královna Zdoběna chtěla Sněhurku zničit, než se dozví celé království, že ona, Zdoběna, už není jeho ozdobou. Jenže to víte, Internetem se šíří zprávy rychlostí světla 300 tisíc kilometrů za sekundu, kdežto trubači vytrubují zprávy do okolí jen rychlostí zvuku ve vzduchu 340 metrů za sekundu. Tak zkuste vypočítat, kolikrát rychleji se šíří rychleji zprávy internetovými dráty než halekáním do okolí. Beztak je vám už jasné, že se Zdoběnou to dopadlo špatně a z její nevlastní dcery Sněhurky, že byla nová královna.
(Řešení: Je to zhruba 882353 krát rychlejší.)

POHÁDKA KOČIČÍ
Milé děti, zajisté víte, že existuje městečko, které se nazývá Kocourkov. A právě nedaleko Kocourkova je i vesnička s krásným jménem Čičinkov. Tam se odehrává i náš příběh. Žily tam vedle sebe dvě kočičí rodiny. A jak už to tak u sousedů bývá, stále se předháněly, která že má co lepšího. V jedné z rodin - u Drápků - žili dva kocouři a dvě kočky: pan Drápek s paní Drápkovou a jejich potomci slečna Micinka a mladý pán Macíček. Vedlejší rodina však byla o něco početnější: mňaudáma Fousková s elegánem panem Fouskem, dcery Lízinka, Mančinka a syn Ferdyš a také věčně hašteřivá teta Čmuchňa. Když si náhodou jedni pořídili novou stravu "Myškas", tak druzí nesměli zůstat pozadu a hned si koupili "Kitečič". A zrovna včera se začali přít o to, kdo rychleji nachytá 100 myší. Rodina Drápkova tento počet stačila pochytat za 3 hodiny, rodina Fouskova to ovšem stačila za 2 hodiny. Děti, myslíte si, že je opravdu rodina Fouskova lepší? Zkuste je spravedlivě, tedy matematicky, rozsoudit.
(Řešení: Vzhledem k počtu členů jsou obě rodiny v chytání stejně "dobré" ... 4:6= 2:3.)

O POKUSTÓNOVĚ KLOBOUKU
Bob a Bobek utekli z kotce králíkárny, vydali se do světa a teď přemýšleli, kde budou bydlet, když vtom menší Bobek uviděl na cestě starý klobou kouzelníka Pokustóna. "Bobe, to by bylo něco!" křičí Bobek. "A co jako?" diví se Bob. "No přeci ten klobouk! V něm bychom klidně mohli bydlet." "To je sice pravda," připustil starší Bob, "ale my nevíme, jestli se do něj oba vejdeme." Jenže malý Bobek si hned věděl rady. "Tak všechno na klobouku všechno změříme, děti nám to vypočtou a my mezitím vypočítáme náš objem." Bob se zamračil: "A, Bobku, nechceš mi jako říct, jak? Copak ty snad znáš nějaký vzorec pro výpočet objemu králíka?" "To neznám," odpověděl zklamaně Bobek a ploužil se po chodníku; ani si nevšiml, že na něm stojí kbelík s vodou. Šups a byl v něm. "Bobku, ty seš nemehlo," směje se Bob, "podívej se, co vyteklo vody." Zarazil se. "To je ono, vyteklo přesně stejně vody, jako je tvůj objem. Hurá, máme to." Takže si milí králíci napustili kbelík, vlezli do něj a zjistili, že Bob vytlačil 3,5 litru vody, kdežto Bobek jenom 2 litry. Jo, a pro vás, děti, změřili ten válcovitý klobouk, abyste jim vypočítali jeho objem. Výška klobouku 25 cm a jeho průměr 20 cm. Tak co, vejdou se do něj?
(Řešení: Ano vejdou, protože klobouk má 7,85 litru, oba králíci jen 5,5 litru.)

KRKONOŠSKÁ KRIMIPOHÁDKA
Snad ani nečtěte dál vy, kteří si myslíte, že Krakonoš byl hodný vládce Krkonoš. Krakonoš byl totiž velký „boss“, který vládl horám ze svého ústředí na Sněžce a chtěl dokonce vládnout i celému Česku. Moc hodný ale nebyl, na rozdíl od Trautenberka, který byl naopak velmi slušný a poctivý. Žil také v Krkonoších a chtěl kandidovat na starostu v obci, která se jmenovala Krakonošovy Vary (místními občany přejmenovaná na Krakonošovy Nešvary). V této obci chtěl Trautenberk zatočit nejen s Krakonošem, ale i se všemi jeho nepravostmi, nekalostmi a jinými nemravnostmi. Zrovna teď měl předvolební schůzku s hajným v jeho hájovně uprostřed lesa. Jenže to by nebyl Krakonoš, aby se to nedozvěděl díky své tajné organizaci FBI (Furt Být Informován) a jeho donašečů, kterým byly poletující SMSky (Sojky Mezi Stromy), které všechno Krakonošovi donesly. Tajní agenti Anče a Kuba vyrazili ze svých pozic směrem k hájovně rychlostí 5 km/h. Oba byli po deseti kilometrech na místě. Sojka udavačka mezitím létala jako zběsilá po lese sem a tam. Od Kuby letěla k Ančeti, od Anči letěla do ústředí FBI na Sněžce a zase zpátky ke Kubovi a k Ančeti. Nás by zajímalo, milé děti, kolik sojka uletěla celkem kilometrů, když její létání bylo dvakrát rychlejší než chůze agentů. A jak to vlastně všechno dopadlo? Dobře – vzali se. Tedy Anče a Kuba. Trautenberk se stal starostou a Krakonoš emigroval neznámo kam.
(Řešení: Sojka uletěla celkem 20 km.)Kontakt

Marek Veselý

Oblíbené odkazy